امروز: یکشنبه 12 آذر 1402
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

تحقیق درباره بازتاب انقلاب اسلامی در جهان اسلام

تحقیق درباره بازتاب انقلاب اسلامی در جهان اسلام دسته: علوم سیاسی
بازدید: 2 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 27 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 23

تحقیق درباره بازتاب انقلاب اسلامی در جهان اسلام مقاله بازتاب انقلاب اسلامی تحقیق درباره بازتاب انقلاب اسلامی

قیمت فایل فقط 5,200 تومان

خرید

توضیحات :

فایل تحقیق درباره بازتاب انقلاب اسلامی در جهان اسلام دارای 23 صفحه در قالب word.

بخشی از متن :

مقدمه

امروزه نه تنها بر علاقه مندان و شیفتگان انقلاب اسلامی بلكه حتی برای دشمنان و مخالفین این انقلاب تردیدی نمانده و به آن معترف هستند كه پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و سقوط رژیم ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی در سال ۱۳۵۷ (۱۹۷۹) نقطه عطف مهمی در تاریخ تحولات سیاسی اجتماعی ایران و حتی جهان بشریت بوده است افغانستان عامل مهمی برای بازتاب انقلاب اسلامی در آسیای مركزی بود. در دهه نخست انقلاب این كشور تحت اشغال بود و سربازانی از ممالك آسیایی شوروی، در افغانستان می جنگیدند كه به نوعی با مجاهدین تماس داشتند.

انقلاب اسلامی ایران برای مسلمانان جنوب شرقی آسیا پس از گذشت سال های اولیه - پیش از آن به عنوان الگویی اجتماعی و قابل تكرار مطرح باشد- به مثابه منبعی الهام بخش تلقی و موجب تجدید توان حركت انقلاب اسلامی در این جوامع شد.

با گذشت ربع قرن از پیروزی انقلاب اسلامی به نظر می رسد كه زمان مقتضی برای ارزیابی اثرات و بازتاب برون مرزی انقلاب اسلامی فرا رسیده و می توان بازتاب آن را در گذشته و اثرات احتمالی آینده احتمالی آینده انقلاب را بر جهان اسلام مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار داد و این مهمی است كه در این مقاله بدان پرداخته شده است.

انقلاب اسلامی ایران به دلیل جاذبیت در شعارها، اهداف، روش ها، محتوا و نتایج حركت ها و سابقه مشترك دینی و تاریخی و شرایط محیطی منطقه ای و بین المللی، پدیده ای اثرگذار در جهان اسلام بوده است. این مایه های اثر بخش به طور طبیعی یا ارادی و برنامه ریزی شده و از طریق كنترل هایی چون ارگان های انقلابی سازمان های رسمی دولتی و اداری، ارتباط علمی و فرهنگی، مبادلات تجاری و اقتصادی، در كشورهای مسلمان بازتاب یافته و دولت ها و جنبش ها و سازمان های دینی را در آن جوامع به درجات مختلف متأثر از آن نموده است.

امروزه نه تنها بر علاقه مندان و شیفتگان انقلاب اسلامی بلكه حتی بر دشمنان و مخالفین این انقلاب تردیدی نمانده و به آن معترف هستند كه پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و سقوط رژیم ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی در سال ۱۳۵۷ (۱۹۷۹) نقطه عطف مهمی نه تنها در تاریخ تحولات سیاسی اجتماعی ایران بلكه جهان اسلام و حتی جهان بشریت بوده است.

از آن مهمتر تحولی است كه در نظام بین الملل و جهان بشریت ایجاد كرده است. نظامی كه بعد از عهدنامه «وستفالیا» با مركزیت دولت های اروپایی و بعد از آن با مشاركت ایالات متحده آمریكا شكل گرفت و جنگ های بزرگ جهانی در رقابت با این قدرت ها بود و كشورهای جهان سوم و منجمله دولت های اسلامی را تابعی غیر اثر گذار از نظام شكل گرفته در غرب می دیدند. مقارن با پیروزی انقلاب اسلامی این قانون مندی در هم ریخت، نظام دو قطبی به چالش كشیده شد و نهایتاً فروپاشید و با وجود گذشت نزدیك به ۱۵ سال همچنان بر سر ایجاد نظام آینده (نظام تك قطبی و چند قطبی) با هم اختلاف داشته و پذیرفته اند كه جهان اسلام به عنوان یك قدرت در حال ظهور در شكل گیری نظام آینده بلاتردید نقش كلیدی خواهد داشت و این مطلب را از تئوری پردازی ساموئل هانتینگتون در «برخورد تمدن ها» و نوشته ریچارد نیكسون كه اعتراف می كند قرن بیست و یكم قرن ظهور اسلام است می توان مشاهده كرد.

و...

قیمت فایل فقط 5,200 تومان

خرید

برچسب ها : تحقیق درباره بازتاب انقلاب اسلامی در جهان اسلام , مقاله بازتاب انقلاب اسلامی , تحقیق درباره بازتاب انقلاب اسلامی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر